timp liber · utile

Sarbatoare la Sighisoara

Astazi incepe a 16- a editie a festivalului de arta medievala de la Sighisoara. Ceremonia oficiala de deschidere va avea loc astazi, la ora 16.00 la primaria orasului si va continua cu parada cimpoaielor  si tulnicelor. La ora 17 va incepe festivalul si pentru publicul dornic de un weekend plin de evenimente distractive cu nuante medievale.

 

Festivalul „Sighişoara Medievală 2008”
MASCA

VINERI , 25 IULIE 2008

SALA FESTIVĂ A PRIMĂRIEI
Ora 16.00 Deschiderea oficială a Festivalului “Sighişoara Medieval㔠2008 – participă oficialităţi, invitaţi, organizatorii

PARADA CIMPOAIELOR ŞI TULNICELOR
Ora 16.45 Huniadi Cantores, Hunedoara
Traseu: Primăria municipiului, Turnul cu Ceas, Piaţa Cetăţii

PIAŢA CETĂŢII
Ora 17.00 Deschiderea festivalului pentru public
Parada măştilor şi costumelor medievale: participă cavaleri, domniţe, actori ambulanţi, stegari, toboşari;
Ora 18.00 Spectacolul stegarilor “Il Mastrogiurato”, Lanciano, Italia
Ora 19.00 Spectacolul Cavalerilor Cetăţilor Bârsei
Ora 20.00 Spectacolul Ordinului Cavalerilor de Transilvania din Hermannstadt, Sibiu
Ora 21.00 Broda’s Band, Polonia, Concert de muzică medievală
Ora 22.00 Spectacol de teatru, “Madonna Antonia”, Castel Viscardo, Italia
Ora 23.00 Spectacolul Companiei Wallart, Sibiu

PIAŢA OCTAVIAN GOGA (SIGMA)
Ora 18.00 Deschiderea Concertelor de muzică medievală, “Truver în căutarea Europei”, Grupul de Muzică Medievală şi Tradiţional㠓Truverii”, Bucureşti
Ora 19.00 Spectacolul stegarilor “Il Mastrogiurato”, Lanciano, Italia
Ora 20.00 Anton Pann, Bucureşti, Concert vocal-instrumental de muzică medievală
Ora 21.00 Iulian Anghel, Ploieşti, Recital de chitară clasică
Ora 22.00 Aeternum, Sibiu, Concert de muzică medievală
Ora 23.00 Roma Swing Ensemble, Canada, Concert de jazz medieval
Ora 24.00 Spectacolul Gladius Dei, Sibiu

PIAŢA RĂŢUŞTELOR
Ora 18.00 Deschiderea Festivalului Copiilor
Ora 18.10 Spectacol de teatru pentru copii – Trupa Tomitana, Palatul Copiilor Constanţa
Ora 18.45 Spectacol de teatru pentru copii – Trupa Sirin, Sighişoara
Ora 19.30 Spectacol de teatru pentru copii – Palatul Copiilor Arad
Ora 20.15 Spectacol de teatru pentru copii – Trupa Am Fi Teatru, Clubul Copiilor Lugoj
Ora 21.00 Parada Mastilor Medievale ale Copiilor
Ora 21.30 Fashion Medieval Show, Mariana Pachis, Bucureşti

STRADA COSITORARILOR NR.2
Ora 21.00 “Canciones y Minnesangers”, Reprezentare de poezie şi muzică, regia Dan Lotoţchi, Sighişoara

BISERICA DIN DEAL
Ora 18.00 Aliona Ciugulea, Concert duo vioară-orgă
Ora 18.30 Augustin Penson, Duo flaut-chitară
Ora 19.00 Recital de poezie medievală, Rodica Baghiu, Teatrul Naţional Cluj-Napoca

TURNUL FIERARILOR
Ora 18.00 Expoziţie de artă contemporană,Universitatea de Artă şi Design Cluj-Napoca

PIAŢETA ŞCOLII DE MUZICĂ
Ora 18.00 Deschiderea şcolii de dans medieval, Lect.univ.dr. Szöke Istvan de la Universitatea de Artă Teatrală din Târgu-Mureş

CATEDRALA ORTODOXĂ
Ora 18.00 Cvartetul Huniadi Cantores, Hunedoara, Concert de muzică veche
Ora 19.00 Corala Sound, Concert de muzică renascentistă

SÂMBĂTĂ, 26 IULIE 2008

TURNUL FIERARILOR
Ora 11.00-13.00 Expoziţie de artă contemporană,U.A.D. Cluj-Napoca
Ora 17.00-20.00 Expoziţie de artă contemporană, U.A.D. Cluj-Napoca

PIAŢETA ŞCOLII DE MUZICĂ
Ora 11.00-14.00 lect.univ.dr. Szöke Istvan, U.A.T. Târgu-Mureş
Ora 17.00-20.00 lect.univ.dr. Szöke Istvan, U.A.T. Târgu-Mureş

SALA FESTIVĂ A PRIMĂRIEI
Ora 16.00 Deschiderea sesiunii de comunicări ştiinţifice
Dr. Cosmin Rusu, Cluj Napoca, „Peisajul medieval urban în Transilvania. (Re)prezentări ale oraşului: Imaginea proprie şi perspectivele ‘externe’”
Drd. Nicolae Teşculă, Muzeul de Istorie Sighişoara, „A supraveghea şi a pedepsi. Aspecte privind actul de justiţie în Sighişoara medievală”
Lansare de carte – Editura Tritonic:
Bogdan Hrib, Răzvan Dolea: „Blestemul Manuscrisului”
Eduard Tone: „ Castelul Prinţesei de Caramel”

BISERICA DIN DEAL
Ora 17.00 Augustin Pesnon, Concert de muzică veche, flaut-chitară
Ora 17.30 Aliona Ciugulea, Concert duo vioară-orgă
Ora 18.00 Kolegium Baia Mare, Concert de muzică medievală apuseană
Ora 19.00 Galele poeziei medievale, Marian Negrescu, Teatrul “Elvira Godeanu”, Tâgu-Jiu

CATEDRALA ORTODOXĂ
Ora 19.00 Grupul Psaltic Anton Pann, Concert de muzică bizantină

PIAŢA RĂŢUŞTELOR
Ora 10.00 Spectacol de teatru pentru copii – Palatul Copiilor Cluj-Napoca
Ora 10.45 Spectacol de teatru pentru copii – Palatul Copiilor Piteşti
Ora 11.30 Spectacol de teatru pentru copii – Palatul Copiilor Botoşani
Ora 12.15 Compania de Teatru Bogdan Tudor – Ploieşti
Ora 13.15 Trupa de dansuri medievale, NOSA, Bistriţa
Pauză de prânz
Ora 16.00 Trei Parale, Concert de muzică veche
Ora 17.00 Spectacol de teatru pentru copii, Teatrul de copii din Timişoara
Ora 17.45 Spectacol de teatru pentru copii – Trupa Cameleon Sighişoara
Ora 18.30 O capră, doi iezi ş’un lup, Trupa de teatru T.a.C.T. Sighişoara
Ora 19.30 Carnavalul Medieval al Copiilor
Ora 21.30 Medieval Fashion Show, Mariana Pachis, Bucureşti

PIAŢA OCTAVIAN GOGA (SIGMA)
Ora 11.00 Spectacolul Cavalerilor Cetăţilor Bârsei
Ora 12.15 Teatrul fără Nume, Bucureşti, Spectacol extraordinar de teatru pe picioroange
Ora 13.00 Fabutka, Miercurea Ciuc, Concert instrumental de muzică veche
Pauză de prânz
Ora 16.00 Spectacolul Ordinului Cavalerilor de Transilvania din Hermannstadt, Sibiu
Ora 17.00 Spectacol de teatru, “Madonna Antonia”, Castel Viscardo, Italia
Ora 18.00 Aeternum, Sibiu, Concert de muzică medievală
Ora 19.00 Spectacolul Trupei Gladius Dei, Sibiu
Ora 20.30 “Oedip Rege”, după Sofocle, Teatrul Scena şi Teatrul Naţional Târgu Mureş
Ora 21.30 Roma Swing Ensemble, Canada, Concert de jazz medieval
Ora 22.30 Spectacolul Trupei Wallart, Sibiu

PIAŢA CETĂŢII
Ora 10.30 Spectacol de teatru de păpuşi, Majestic Laios, Botoşani
Ora 11.30 “Muierea versus bărbat”, Concert – spectacol, Grupul de Muzică Medievală şi Tradiţional㠓Truverii”, Bucuresti
Ora 12.30 Spectacolul Cavalerilor Cetăţilor Bârsei
Ora 13.00 Iulian Anghel, Ploieşti, Concert de chitară clasică
Animaţie stradală asigurată de studenţii Universităţii de Artă Teatrală Târgu-Mureş
Ora 16.00 Anton Pann, Bucureşti, Concert vocal-instrumental de muzică veche
Ora 17.00 “Cavalerii Coroanei” (Mister Medieval), Teatrul Strada, Braşov
Ora 17.45 Spectacol Commedia dell’ Arte, Universitatea de Artă Teatrală Târgu-Mureş
Ora 18.45 Spectacolul stegarilor “Il Mastrogiurato”, Lanciano, Italia
Ora 19.00 Nomen est Omen, Concert instrumental de muzică medievală
Ora 20.00 Broda’s Band, Polonia, Concert vocal-instrumental de muzică medievală
Ora 21.30 Recital Extraordinar, RADU GHEORGHE
Ora 23.00 “Duete Shakespeariene”, un spectacol de Roxana Colceag, Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografic㠓I. L. Caragiale” Bucureşti

Ora 24.00 – Noaptea Măştilor de Carnaval

DUMINICA 27 IULIE 2008

TURNUL FIERARILOR
Ora 11.00-13.00 Expoziţie de artă contemporană,U.A.D. Cluj-Napoca
Ora 17.00-20.00 Expoziţie de artă contemporană, U.A.D. Cluj-Napoca

PIAŢETA ŞCOLII DE MUZICĂ
Ora 11.00-14.00 lect.univ.dr. Szöke Istvan, U.A.T. Târgu-Mureş
Ora 17.00-20.00 lect.univ.dr. Szöke Istvan, U.A.T. Târgu-Mureş

PIAŢA RĂŢUŞTELOR
Ora 10.00 Spectacol de teatru, Compania Bogdan Tudor, Ploieşti
Ora 11.00 Spectacol de teatru pentru copii, Trupa Tomitana, Palatul Copiilor Constanţa
Ora 11.45 Concert de muzică medievală susţinut de copii, Palatul Copiilor Botoşani
Ora 12.30 Spectacol de teatru pentru copii, Trupa Am Fi Teatru, Clubul Copiilor Lugoj
Ora 13.15 Spectacol de teatru, Compania Alin Antemir, Ploieşti
Pauză de prânz
Ora 16.00 Fashion Medieval Show, prezentat de copii, Mariana Pachis, Bucureşti
Ora 16.45 Spectacol de teatru pentru copii, Palatul copiilor Piteşti
Ora 17.15 Spectacol de teatru, Teatrul pentru copii Timişoara
Ora 18.15 Spectacolul cavalerilor pentru copii
Ora 18.45 Spectacol de teatru pentru copii, Trupa Thalia, Sighişoara
Ora 19.15 Micii Cavaleri – înmânarea ordinelor cavalereşti celor mici
Ora 19.45 Spectacol de teatru pentru copii, Palatul Copiilor Arad
Ora 20.15 Majestic Laios, Botoşani, Spectacol de teatru de păpuşi
Ora 21.15 Carnavalul copiilor

STRADA COSITORARILOR NR.2
Ora 21.00 “Canciones y Minnesangers”, Reprezentare de poezie şi muzică, regia Dan Lotoţchi, Sighişoara

SALA FESTIVĂ A PRIMĂRIEI
Ora 16.00 Sesiune de comunicări ştiinţifice
Lector dr. Ionut Costea, Universitatea Babes-Bolyai Cluj Napoca, „Falsificatorii de bani. Destine şi istorie urbană în Sighişoara secolul al XVII-lea”
Drd. Liviu Câmpeanu, Universitatea Babes-Bolyai Cluj Napoca, „Crimă şi pedeapsă în Transilvania medievală”

BISERICA DIN DEAL
Ora 17.00 Cristina Arustei, Concert de muzică veche, flaut şi orgă
Ora 17.30 Liceum consort, Concert instrumental de muzică medievală
Ora 18.30 Cvartetul Huniadi Cantores, Hunedoara, Concert de muzică veche
Ora 19.00 Recital de poezie medievală, Cristina Pădure, U.A.T. Târgu-Mureş

BISERICA MĂNĂSTIRII
Ora 18.00 Prof. univ. dr. Marcel Costea, Concert de orgă

CATEDRALA ORTODOXĂ
Ora 18.00 Corul “Armonia” Sighişoara, Concert de muzică corală
Ora 19.00 Da Capo, Concert de muzică corală renascentistă

PIAŢA CETĂŢII
Ora 10.00 Spectacol Commedia dell’ Arte, U.A.T. Târgu-Mureş
Ora 11.00 “Iubirile lui Pulcinella”, Spectacol Commedia dell’ Arte cu muzică live, Trupa Pulcinella în colaborare cu Grupul Truverii, Bucureşti
Ora 12.00 Iulian Anghel, Ploieşti, Recital de chitară clasică
Ora 13.00 Kolegium, Baia Mare, Concert de muzică medievală apuseană
Ora 14.00 “Infiniment”, Les 4 A’Strophes, Franţa, Concert
Animaţie stradală asigurată de studenţii Universităţii de Artă Teatrală Târgu-Mureş
Ora 16.00 Huniadi Cantores, Hunedoara, Concert de cimpoaie Ora 17.00 “Mirandolina”, după Carlo Goldoni, spectacol de Cristian Ioan, Teatrul Naţional Tg-Mureş Ora 18.00 Anton Pann, Concert vocal-instrumental de muzică medievală Ora 19.00 “Balera”, spectacol de Achile Rosseletti din Italia, Teatrul Elvira Godeanu, Târgu-Jiu Ora 20.15 Enchordais, Grecia, Concert vocal-instrumental de muzică veche Ora 21.30 Spectacolul Ordinului Cavalerilor de Transilvania din Hermannstadt, Sibiu Ora 22.15 Spectacolul Cavalerilor Cetăţilor Bârsei
PARADA MĂŞTILOR MEDIEVALE
Ora 23.00 – Parada măştilor medievale pe traseul: Piaţa Cetăţii, Turnul cu Ceas, Parcul Central, Monumentul Latinităţii, Piaţa O. Goga (Sigma)
PIAŢA OCTAVIAN GOGA (SIGMA)
Ora 10.00 Spectacolul Cavalerilor Cetăţilor Bârsei
Ora 11.00 Nomen est Omen, Concert instrumental de muzică medievală
Ora 12.00 “Szivek es Szarvak”, după Moliere, Secţia maghiară a U.A.T. Târgu-Mureş
Ora 13.00 Fabutka, Miercurea Ciuc, Concert instrumental de muzică veche
Pauză de prânz
Ora 16.00 Teatrul fără Nume, Bucureşti, Spectacol extraordinar de teatru pe picioroange
Ora 16.30 Roma Swing Ensemble, Canada, Concert de jazz medieval
Ora 17.30 Concert extraordinar de cimpoaie şi tulnice, Huniadi Cantores, Hunedoara
Ora 18.30 Spectacolul stegarilor “Il Mastrogiurato”, Lanciano, Italia
Ora 19.00 “Ninigra şi Aligru”, adaptare scenică după Nina Casian, Teatru Ariel Târgu Mureş
Ora 20.15 Spectacol Commedia dell’ Arte, U.A.T. Târgu-Mureş
Ora 21.15 Trupa de dans Coconiţe, Dansuri medievale
Ora 22.15 Trupa Amadeus, Cvartet instrumental electric, Concert
Ora 23.00 Spectacol extraordinar, Wallart, Sibiu
Ora 24.00 Foc de Artificii

Ora 24.00 FOC DE ARTIFICII

Sursa : Primaria Sighisoara http://www.sighisoara.org.ro/news.php?id_news=342

Lasă un răspuns

Te rog autentifică-te folosind una dintre aceste metode pentru a publica un comentariu:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare / Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Google+

Comentezi folosind contul tău Google+. Dezautentificare / Schimbă )

Conectare la %s